Teplovzdušná pištoľ – univerzálne náradie

Teplovzdušná pištoľJe to lacné a veľmi univerzálne náradie ako pre hobby, tak aj pre profesionálne použitie. Je ním možné opáliť staré nátery, ohýbať plastové rúrky vodovodných rozvodov, opraviť poškodené plasty (napr. prasknutý nárazník), zvárať plastové dosky, fólie, prípadne autoplachty. Teplovzdušnú pištoľ môžete použiť nielen na zváranie, lepenie, spájkovanie, ale je ju možné použiť aj napr. na rozmrazovanie chladničky.

Teplovzdušná pištoľ pracuje na veľmi jednoduchom princípe – je to vlastne zdroj horúceho vzduchu, ktorý je pomocou zabudovaného alebo externého dúchadla vháňaný do zváracej dýzy. Práve možnosť regulácie výkonu a rozsah dodávaného príslušenstva výrazne rozširuje možnosti použitia tohto zváracieho prístroja, čím sa zároveň odlišuje hobby náradie od profesionálneho.

Najjednoduchšie teplovzdušné pištole mávajú dva alebo tri výkonové stupne, pri ktorých sa spolu s prietokovým množstvom vzduchu zvyšuje aj teplota. Jedná sa o veľmi lacné modely, ktoré však poskytujú obmedzené možnosti nasadenia.

Profesionálne modely majú možnosť plynulej regulácie teploty vzduchu (zvyčajne v rozsahu 20 – 700°C), čo umožňuje okrem samotného ochladenia pištole pri vypínaní použiť pištol na postupné ochladzovanie materiálu aby sa zabránilo prílišnému pnutiu vo zváranom materiáli.

Mimoriadne dôležitá je správna voľba zváracej dýzy, ktorá usmerňuje prúd horúceho vzduchu podľa spôsobu použitia pištole. Preto čím je širší sortiment dýz, tým kvalitnejšie a univerzálnejšie je využitie zváracieho prístroja. Pri opaľovaní starých náterov, rozmrazovaní chladničiek, na zmršťovanie fólií alebo bužíriek, zváranie autoplachiet alebo fólií je najvýhodnejšie použiť širokoštrbinové dýzy (s rôznymi šírkami), naopak pri zváraní plastových dosiek, profilov alebo oprave autoplastov sú optimálne profilové dýzy (kruhové, oválne, trojuholníkové), ktoré majú tiež možnosť automatického podávania prídavného zváracieho drôtu.

Ďalším užitočným príslušenstvom sú rôzne prítlačné valčeky, rezacie nože alebo ručné škrabky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>